EKSPERIMENTA!

IMG_22892011 metų Europos kultūros sostinėje Taline kultūros renginių programoje vyksta Tarptautinė Moksleivių šiuolaikinio meno trienalė EKSPERIMENTA! Renginio atidarymas įvyko balandžio 27 d. Lauluvaljak Dainų švenčių estradoje.

EKSPERIMENTA! trienalės parodoje kūrybinius darbus eksponuoja jaunieji menininkai iš 13 šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Kanados, Portugalijos, Vokietijos, Slovėnijos, Turkijos, Pietų Korėjos, Rusijos, Airijos, Islandijos. Paroda vyks iki birželio 14 d., tad daugelis besidominčiųjų jaunųjų menininkų kūryba galės ją aplankyti.

Trienalėje Lietuvai atstovaja 10 mokyklų iš penkių Lietuvos miestų – Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Alytaus, Marijampolės: Nacionalinė M.K. Čiurlionio menų mokykla, Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla, Vilniaus Tuskulėnų vidurinė mokykla, Kauno dailės gimnazija, Kauno Antano Martinaičio dailės mokykla, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija, Klaipėdos Adomo Brako dailės mokykla, Klaipėdos Žemynos gimnazija, Marijampolės dailės mokykla, Alytaus dailės mokykla.

EKSPERIMENTA! Lietuvos ekspozicijos parodą, kurios tema „Erdvė", sudaro 35 tapybos, grafikos, skulptūros, fotografijos darbai, instaliacijos, taip pat 14 video filmų bei 7 performansai. Iš viso trienalėje dalyvauja 73 Lietuvos jaunieji menininkai bei 25 dailės mokytojai.

Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija yra oficialus EKSPERIMENTA! partneris Lietuvoje, atsakingas už Lietuvos ekspozicijos organizavimą. Projekto koordinatorė ir parodos kuratorė – Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos direktoriaus pavaduotoja dailės skyriui Jūratė Kavaliauskienė.

Parodos atidaryme Taline dalyvavo gausus būrys dailės darbų autorių – 43 mokiniai ir 10 mokytojų iš Lietuvos.

Lietuvos dalyvavimą Trienalėje parėmė LR Švietimo ir mokslo ministerija, Kultūros bei Užsienio reikalų ministerijos ir Lietuvos ambasada Taline.

Kartu su 13 šalių ekspozicijų atidarymo renginiais vyko ir Idėjų laboratorijos – seminarai, kuriuose savo patirtimi, inovacijomis bei vizijomis apie menų mokymo bei kūrybiškumo ugdymo kryptis bei tikslus postmodernistinėje visuomenėje dalijosi žymūs menų edukologai iš Amerikos, Bidžiosios Britanijos, Airijos, Kanados, Suomijos, Brazilijos, Ispanijos, Slovėnijos, Estijos.

Buvo aptarti metodai kaip apjungti šiuolaikinių menų mokymą, naująsias technologijas su bendraisiais dalykais mokyklose ugdant šiuolaikišką kūrybingą asmenybę.

Mes visi norime, kad musų vaikai mokyklose išmoktų skaityti, rašyti ir skaičiuoti, tačiau dalintis emocijomis, jausmais ir idėjomis, mokėti bendrauti ir bendradarbiauti, būti kūrybingu įvairiose gyvenimo srityse yra patys svarbiausi dalykai šiuolaikiniame pasaulyje. O šias savybes ugdo menai, todėl jų mokymas mokyklose yra ypač svarbus. Menų ir bendrojo ugdymo dalykų santykis mokyklose turėtų būti vienodas, suteikiantis jaunajai kartai bendrakultūrinį išsilavinimą, atitinkantį 21 amžiaus visuomenės poreikius.

Dažnai mokslas ir menas buvo suvokiami kaip vienas kitam priešingi dalykai, teigiama, jog mokslas analizuoja daiktų ir reiškinių prigimtį, o menas tik išreiškia jausmus apie juos. Tačiau meno kūrinio kūrimo procesas reikalauja žinių ir įgūdžių, technologijų bei medžiagų savybių išmanymo, istorijos bei kultūros raidos suvokimo, drausmės, atkaklaus darbo, kritiško mąstymo ir kūrybiškumo. Kūrybiškumas, gebėjimas generuoti idėjas dabar yra labai svarbūs tiek mene, tiek moksle, tačiau menai ir bendrakultūrinis išsilavinimas visiems procesams suteikia vertybinį požiūrį.

Kaip teigė seras Ken Robinson iš Džiosios Britanijos, jokia ministerija nebuvo suplanavusi naujų talentų kaip Pikasas ar Bitlai ar juo labiau naujų stilių mene kaip impresionizmas gimimo, greičiau priešingai, jų atsiradimas laužė senas nusistovėjusias normas bei požiūrius. Tačiau talenai tik tada ir gali išaugti, jei nuolat ir nuosekliai yra ugdoma asmenyė, kūrybiškumas ir purenama bendrakultūrinė dirva.

Jūratė Kavaliauskienė

PAMOKŲ LAIKAS

I – V

1. 8.00 – 8.45